درباره اسپینینگ  ( انقلابی در تمرینات استقامتی )

اسپینینگ اسم مستعاریاست که از اسپین آمده یعنی چرخیدن و معنای همان دوک قدیمی نخ ریسی را می دهد.

طراحان در گذشته برای تمرین دوچرخه سواری دوچرخه ای ثابت کرده بودند که در مکان های مختلف برای تمرینات به کار می رفت . این دستگاها به ویژه برای ورزشکاران مناسب بود که قبل از شروع مسابقات مجبور بودند ساعت ها در کوهستان پابزنند .

آنها بودن این که نیاز به حضور در جاد ها را داشته باشند با این دوچرخه بدن خودرا آماده می کردند . اما بار دیگر این دمچرخه در سال به وسیله یک قهرمانه دوچرخه سوار ی به صورت دو چرخه ای درمحیط باز طراحی شد تا بتواند تمام سبک های اسپینینگ را اجرا کند .

این طرح به تحولی در دوچرخه سواری منجر شد یعنی تحولی در آمادهسازی با پدال زدن بی وقفه. اسپینینگ با انجامه ورزش های هوازی ورزشکاران را آماده می کرد تا در مسیر های صحرایی سخت یا مسیرهای کوهستانی به راحتی پیش بروند. بدین ترتیب پدال زدن های ورزشکار مزبور با این دوچرخه او را تبدیل به دوچرخه سواری قهرمان کرد که وقتی رقبایش خسته می شدند می توانست با قدرت به کاره خود ادامه دهد.

برای همین هم بود که اسپینینگ به ورزشی محبوب و موثر در میانه ورزشکاران تبدیل شد واین قهرمان سبک های دیگر از قبیل ورندوم وغیره را برنامه ریزی کرد.
اولین کارگاه تخصصی اسپینینگ باشگاه وستا است که با متد درست برنامه ریزی شده وتمام سبک ها اسپینینگ به شاگردان آموزش داده می شود . این باشگاه زیر نظر سوزان دولت آبادی آوردنده رشته اسپینینگ در ایران و کمیته اسپینینگ اداره می شود .مصاحبه ای با جناب آقای مهندس موسوی
معجزه ای برای تناسب اندام1) از رشته اسپينينگ بگوييد؟

اسپينينگ يك برنامه منحصر به فرد با دوچرخه سالني است. يك پديده جهاني جديد و عالي براي تمرينات ورزشي شده است.
ههر روزه هزاران مربي گواهي اسپينينگدريافت مي كنند تا به ميليون ها نفر در سطح جهان كمك كنند تا به اهداف خود چه به صورت حرفه اي چه آماتور تا تناسب اندام سرگرم شوند. واهداف خود را بهتر بشناسند و از هماهنگي ميان بدن و ذهن لذت ببرند.
اسپینینگ چيزي جز يك دوچرخه سالني متمايز با دوچرخه هاي ديگر سالني مي باشد بصورتي كه هر قسمت آن با بدن هر شخص نسبت به قد و سايز اندامهاي مختلف شخص تنظيم مي شود و با كمك موسيقي شما در يك جاده هدايت مي كند فقط كافي است تصوير سازي از آن جاده را شبيه سازي كنيد!
مثال در يك جاده كوهستاني يا در يك پيست يك بطر آب با شما كمك به استقامت عضلاني مي كند. در حقيقت يك دوچرخه ثابت مراقبت از ضربان قلب و انجام برخي حركتهاي ساده و محل صحيح قرار گرفتن دستها نياز دارد و بطور متوسط يك كلاس 45 دقيقه اي 600 كالري مي سوزاند.

2) تاريخچه اسپينينگ و سوابق آن:

اسپينينگ در سال 1980 بوسيله يك مربي به نام Johnaten بوجود آمد اين تمرينات استفاده از المانهاي اصلي ورزشكاران را براي مردم عادي در همه سطوح آمادگي جسماني فراهم آورد و بر خلاف عقيده عمومي اسپینینگ تنها يك برنامه گروهي و پر انرژ‍ي همراه شدن با يكديگر تصوير خلاق و هماهنگي كامل بدن و ذهن است همه سنين را با هر توانايي كه داشته باشند با خود همراه مي كند.
اين رشته بوسيله دوچرخه سواران حرفه اي مخصوصا دوچرخه سواراني كه در كوهستان مجبور بودند ساعتها سواري كنند و چرخ بزنند طراحي شد تا بدن خود را آماده كنند تا بتوانند ساعتها در كوهستان دوام بياورند.

3) جايگاه اين رشته در آسيا و جهان كجاست؟

4) اين ورزش بيشتر يك ورزش عمومي است يا قهرماني ؟

اين رشته هم براي يك فرد آماتور و يك شاگرد كه بصورت مراجعه كننده به يك باشگاه خصوصي مي باشد تا براي ورزشكاران حرفه اي بصورتيكه در هر رشته ورزشي كه يك قهرمان باشد مي تواند بدن خود را با اين رشته آماده كند فقط تنها كافي است هدف اين ورزشكار مشخص باشد و معمولا ورزشكارها براي ريكاوري هم اين ورزش را انجام
مي دهند .
كلاً تمام فاكتورهاي آمادگي جسماني چه از قدرت – توان – استقامت- هماهنگي چابكي و سرعت و ... در اين رشته كار مي شود. و تعرق و كار بدني در 45 دقيقه رشته برابر 3 ساعت ورزش هوازي مي باشد.

5) آيا رشته اسپينينگ از قوانين خاصي پيروي مي كند؟

بله –قوانين خاصي دارد كه در تمام بصورت استاندارد آموزش داده مي شود و ما در كتاب جامع اسپينينگ به تاليف خودم اين قوانين را مشاهده مي كنيم.

6) جايگاه اين رشته در ايران و شما چه نقشي در اين ارتباط داشتيد؟

اين رشته در اين از سال خرداد ماه 1387 در فدراسيون آمادگي جسماني و ايروبيك با رياست خانم ابوالقاسمي بصورت يك كميته شروع به كاركرد و با استقبال تيم ملي تكواندو قبل از المپيك آن سال بخصوص آقاي هادي ساعي كه لازم است از ايشان تشكر و سپاس از زحمات ايشان در اين جا ذكر شود فعاليت بسيار گسترده اي داشت بطوريكه در طي يكسال با همكاري گروه وسپين اولين تيم آقايان اسپينينگ جمهوري اسلامي ايران توانستيم در همايشهاي مختلف شركت نمائيم كه قابل ذكر مي باشد:

1- نمايشگاه تجهيزات ورزشي دولت نهم (مكان باشگاه حجاب) زمان دي ماه
2- همايش 22 بهمن شهداي هفتم تير با حضور آقاي علي آبادي و رياست محترم سازمان تربيت بدني و نماينده هاي مختلف فدراسيون هاي مختلف
(جشن سازمان تربيت بدني)
3- همايش مسابقات هميشگي جام خليج فارس (اسفند 87) در کیش با حضور آقای علی آبادی و ریاست محترم فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک سرکار خانم ابوالقاسمی و ریاست محترم سازمان تربیت بدنی و نملاینده های ورزشی تمام استانهای مختلف
4- خرداد 88 همایش دانشگاه تهران در باشگاه جوانان دانشگاه تهران حضور خود را اعمال کرد.
5- 22 مرداد همایش ایروبیک مهارتی فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک در باشگاه حجاب
این رشته را من در سال 1385 در انگلستان آموزش دیده ام و گرفتن مدرک بین المللی آن این رشته جذاب را وارد ایران کردم ابتدا یک دوچرخه اسپینر از انگلستان آوردم و سپس با خرید تعداد بسیاری از انها مکانی افتتاح کردم تا هموطنانم بتوانند با آن آشنا شوند و با همکاری فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک در حال حاضر 200 مربی خانم و 900 عضو اسپینینگ کار در حال حاضر سعی در گسترش آن داریم .
البته با چاپ کتاب جامع اسپینینگ توانستم کاملتر این رشته را معرفی نمایم و آن را به تمام عموم آموزش دهم.
آموزش آن:ابتدا به صورت باشگاهی می باشد سپس برای گرفتن کارت آن در دو سطح شرکت می کنند و مدرسین کشور از این شرکت کنندگان انتخاب می شوند.
در اینجا لازم است از حمایت ریاست محترم فدراسیون آمادگی جسمانی خانم ابوالقاسمی به خاطر زحمات بی شمارشان بابت این رشته تشکر می نمایم.

7) برای توسعه این رشته چه برنامه هایی در نظر گرفته اید؟

با گسترش مربیان سطح کشور و با بودجه ای که فدراسیون آمادگی جسمانی در اختیار استانها گذاشته اند برنامه ریزی برای برپایی مسلبقات استانی و کشوری می باشد.
با انتخاب مدرسین و ارائه قوانین داوری این مسابقات به زودی برگزار می شود.

8) از نظر علمی اسپینینگ در ابعاد فیزیکی روحی چه اثراتی در افراد دارد؟

از نظر فیزیکی : رسیدن به تناسب اندام در جنبه های مختلف ورزشی
روحی: می توانید یک شعار برای خود انتخاب کنید و آن را تا اخر سواری خود برای بهبود ورزشی تداعی کنید.
مثال:
هدفی انتخاب کن و تا پای جان برای آن بجنگ
دوچرخه سوار حرفه ای : آرمسترانگ

9) چه قشر جامعه در چه رده سنی می توانند به رشته اسپینینگ بپردازند؟
همه رده سنی که بتوانند تعادبل خود را روی دوچرخه تنظیم نمایند.

10) کمبود های این رشته چیست؟انتظارات شما از مسئولین:

مثل همه رشته ها بودجه برای توسعه این رشته و حمایت از این رشته و توسعه آن به صورت جهانی ما ایرانی همیشه خلاق بودیم چون خلاقیت در این رشته در ایران باعث جذابیت این رشته شده از مسئولین خواستارم توسعه آن به صورت نماینده از طرف جمهوری اسلامی ایران می باشم.

11) افرادی که علاقه مند به پیگیری این رشته هستند می توانند به چه مراکزی مراجعه کنند؟
به تمام باشگاههایی که زیر نظر فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک با گرفتن تائیدی و استانداردی مکانی که دارای این دوچرخه ها می باشند.

12) چه آینده ای برای این رشته متضدد هستید؟

امیدوارم تمام باشگاههای تهران دارای این دوچرخه ها شوند و بصورت حرفه ای این رشته را تعقیب نمایند و باعث سربلندی کشور عزیزمان ایران در جهان می باشد ولی خودم هدفم زدن مراکز مختلف اسپینینگ می باشد.


با تشکر سوزان دولت آبادی

صفحه اول | درباره اسپينينگ | باشگاه های اسپينينگ | خانواده اسپينينگ  | انتشارات | گالری | تماس با ما

Copyright Vespin Group © . All Rights Reserved.